Bardzo trudno jest dobrać prawidłową twardość materaca. Wiele osób błędnie wybiera dla siebie zbyt twardy materac, bo wydaje im się lub słyszeli od rodziny bądź znajomych, że tak jest lepiej i wygodniej. Niestety spanie na zbyt twardym materacu wcale nie jest zdrowe, a ponadto może powodować bóle pleców i problemy z zasypianiem.Kiedy materac jest zbyt twardy – jakie objawy?
Jest kilka objawów, po których można poznać, że materac jest zbyt zbyt twardy. Najczęściej, jeśli materac jest za za twardy, to odczuwamy po prostu ból lub dyskomfort w okolicach pleców i kręgosłupa. Rano to uczucie można najlepiej opisać jako wrażenie “łamania w kościach”. Rano pomimo długiego snu budzisz się z uczuciem spięcia w w całym ciele i dyskomfortem? Być może śpisz na zbyt twardym materacu. Jeśli twardość materaca jest nieodpowiednio dobrana to organizm nie pozwoli nam o tym zapomnieć. Ciało nie będzie czuło się komfortowo na zbyt twardym materacu do spania, dlatego osoby mające za twardy materac często wiercą się w nocy i często zmieniają pozycję. Jeśli zauważasz u siebie, partnera czy partnerki takie takie objawy to znaczy, że może być problem z twardością materaca. To bardzo częsty częsty problem, który dotyczy zarówno osób młodych, jak i starszych. Na szczęście źle dobrany materac materac to problem, który można rozwiązać. Dowiedz się, jak zmienić twardość materaca.
Wbrew pozorom wiele ludzi boryka się z problemem zbyt twardego materaca do spania. W naszym społeczeństwie często można spotkać się z opinią, że spanie na twardym koryguje wady postawy i korzystnie wpływa na nasz kręgosłup oraz poprawia jakość snu. Spanie na twardym owszem, ale spanie na zbyt twardym już zdecydowanie nie. To prawda, że w przypadku osób z wadami postawy czy problemami z kręgosłupem nie poleca się kupować bardzo bardzo miękkiego materaca, jednak wszystko rozbija się o szczegóły. Twardość materaca dobieramy zawsze do wagi, wzrostu i budowy ciała danego użytkownika. Jeśli przez pomyłkę wybraliśmy zbyt twardy materac, albo jest to np. wynajmowane wynajmowane mieszkanie i nie ma opcji zmiany materaca, to jest inny sposób. W celu zmiękczenia materaca można zastosować specjalną nakładkę, zwaną także materacem nawierzchniowym lub topmateracem. Nakładki można najczęściej podzielić na typowo zmiękczające oraz na wyrównujące powierzchnię. Jeśli śpimy na materacu to można spróbować z nakładką zmiękczającą. Jeśli jednak wrażenie twardości pochodzi ze spania na tapczanie czy wersalce, lepszym pomysłem może się okazać wybór wybór nakładki wyrównującej powierzchnię, która pomoże zwiększyć komfort. Nakładki czyli materace nawierzchniowe mogą byc wykonane z różnych materiałów takich jak np. pianka wysokoelastyczna, pianka termoelastyczna czy lateks. Do zmiękczenia podłoża polecamy zwłaszcza nakładkę z pianki termo, która dopasowuje się do kształtu ciała i otula go pod wpływem jego ciepła lub z lateksu, który ma świetne właściwości ortopedyczne, a przy tym jest niezwykle higieniczny i pozwala utrzymać czystość w sypialni.
Czasami problem ze zbyt twardym podłożem do spania wynika nie tyle ze złego materaca, co ze stelaża, albo jego braku! Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak ważną rolę pełni stelaż. To właśnie dzięki niemu materac może się prawidłowo uginać pod ciężarem naszego ciała, a stelaż pozwala na optymalną amortyzację. amortyzację. Jeśli użytkujemy materac na podłodze albo na paletach, to pod materacem nie ma niczego, co pozwalałoby na przekazywanie ciężaru i drgań. W efekcie efekcie materac jest zgniatany i nie pracuje prawidłowo, a my mamy wrażenie spania na bardzo twardym podłożu. Inny problem to z kolei tani i niedostatecznie elastyczny stelaż, zbyt grube i miało sprężyste deski albo zastosowanie metalowego stelaża.
Spanie na niedostatecznie miękkim materacu powoduje dolegliwości bólowe, zwłaszcza w górnej i dolnej części pleców. Długotrwałe obciążanie tych odcinków może skutkować powstaniem powstaniem poważnych wad kręgosłupa. Zbyt twardy materac obniża też jakość snu, bo na takim materacu często budzimy się, zmieniamy pozycję, sen jest płytki niespokojny. Zbyt twardy materac powoduje także nierównomierne podparcie poszczególnych części ciała, w efekcie czego pojawia się ucisk w kończynach oraz problemy z prawidłowym prawidłowym przepływem krwi, co często objawia się uczuciem drętwienia i mrowienia w kończynach po przebudzeniu. W efekcie rano człowiek budzi się zmęczony, niewyspany, rozdrażniony, a złe samopoczucie może nam towarzyszyć nawet cały dzień!
Dzieci szybko rosną, a wraz z tym zmieniają się ich potrzeby. Dotyczy to również kwestii sypialni, wyboru materaca czy łóżko. Jakie łóżko można kupić do pokoju dziecięcego? Na co zwrócić uwagę? Przede wszystki Czytaj więcej...
Każde łóżko potrzebuje dobrego stelaża, który zapewni optymalną wentylację powietrza pod materacem oraz amortyzację nacisku. Wybierając łóżko ze stelażem trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę właśnie na stelaż, bo jeśli łóżko ... zobacz dalej
Jak wybrać stelaż dla szczupłej osoby? Z jakiego materiału powinien być wykonany? Czy grubość listew w stelażu ma znaczenie? Wybór stelaża wbrew pozorom nie jest tak trudny, jak mogłoby się to wydawać, jednak sam stelaż ma większ Zobacz dalej...